RTG – Rentgen
Badanie za pomocą RTG polega na prześwietleniu tkanek pacjenta wiązką promieniowania X. W ten sposób powstaje zdjęcie rentgenowskie, na którym widoczne są niektóre organy wewnętrzne pacjenta. Potocznie badanie to nazywa się prześwietleniem.
HISTORIA
Wilhelm Conrad Roentgen
Niezależnie od rzeczywistego pierwszeństwa za odkrywcę nowego rodzaju promieniowania uważa się Wilhelma Roentgena. Jak to bywa, dokonał on wynalazku przypadkowo, podczas eksperymentu z promieniowaniem katodowym 8 listopada 1895 roku.
Udokumentował odkrycie, wykonując na materiale światłoczułym zdjęcie lewej ręki (z pierścieniem) swojej żony Berthy, uzyskane przez kilkunastominutowe naświetlanie płyty fotograficznej promieniami emitowanymi z lampy Crookesa.
Ponoć po obejrzeniu zdjęcia Bertha stwierdziła: „Zobaczyłam własną śmierć” i już nigdy więcej nie weszła do laboratorium męża…
Wyniki swoich badań Roentgen opublikował 28 grudnia 1895 roku w artykule O nowym rodzaju promieniowania. Tymczasowy komunikat, na łamach czasopisma wydawanego przez Würzburgskie Towarzystwo Fizyczno-Medyczne i było to pierwsze publiczne ogłoszenie odkrycia. Zaproponował nazwę promienie X, stosowaną do chwili obecnej w większości krajów na świecie, oprócz m.in. Polski i Niemiec, w których używa się nazwy promienie rentgenowskie.
Bardzo szybko, bo już 1 stycznia 1896 roku, otrzymał odbitki swojego artykułu. Przesłał je razem z życzeniami noworocznymi zaprzyjaźnionym fizykom w Europie i Ameryce.